XIII Przegląd Piosenki Obcojęzycznej

Gdyby nie Europejczycy, Stany Zjednoczone by dzisiaj nie istniały- to teza śmiała ale prawdziwa. W Europie funkcjonuje federacja państw zamieszkała przez 508 milionów obywateli- Unia Europejska. Ta z kolei ma 23 języki urzędowe.

Podczas XIII  Przeglądu Przeglądu Piosenki Obcojęzycznej zgromadzona widownia usłyszała piosenki w trzech z nich to jest w języku  angielskim, niemieckim i hiszpańskim.  23 maja w krotoszyńskim kinie najważniejsza była kultura, piosenka i muzyka. Wykonawcy z 10 szkół zaprezentowali swoje umiejętności i kompetencje językowe, muzyczne, także aktorskie. Cieszy, że wszyscy zgromadzeni mieliśmy możliwość spotkania się. To pierwszy sukces. Kolejnym było docenienie tych u których talent nakłada się na pracowitość.

Wyróżnieni zostali:
W kategorii piosenka niemieckojęzyczna –solista:

Anna Broda (SP Rozdrażew),

Oliwia Ratajczyk (SP Benice),

Natalia Strzelczyk (SP8 Krotoszyn).

W kategorii piosenka anglojęzyczna – solista: Aleksandra Minta (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Krotoszynie),

Zuzanna Jarocka (SP 8 w Krotoszynie),

Julia Jarus (Gimnazjum i Branżowa Szkoła I Stopnia w Kobylinie)

Amelia Chmurzyńska – Junik (SP8 Krotoszyn)

Nadia Bachórz (SP4 Krotoszyn).

W kategorii piosenka anglojęzyczna – zespół:

Tacy nie Inni w składzie: Stanisław Swora – gitara i wokal, Franciszek Rosik – klawisze, Mateusz Kaźmierczak – trąbka, Krystian Tomza – gitara basowa, Miłosz Maciejewski – perkusja (SP3 Krotoszyn)

Oraz zespół w składzie: Anna Wojtaszek, Weronika Glapa, Justyna Bielawna (SP4 Krotoszyn)

W kategorii piosenka hiszpańskojęzyczna – zespół: Jakub Zybała, Klaudia Pogoda, Natalia Strzelczyk, Amelia Chmurzyńska – Junik, Julia Bręk, Gabriela Zakrzewska (SP8 Krotoszyn)

Organizacja Przeglądu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta w Krotoszynie i dotacji z tzw. Małych Grantów realizowanych w ramach art. 19a. Ponadto otrzymaliśmy wsparcie z Banku Spółdzielczego i Krotoszyńskiego Towarzystwa Współpracy Polsko- Niemieckiej. Miejsce i opiekę akustyczną zapewnił nam Krotoszyński Ośrodek Kultury.

Duszą, organizatorem i kręgosłupem całego przedsięwzięcia była Pani Ilona Ibron- Pawlak, nauczycielka języka angielskiego, niemieckiego i przedmiotów artystycznych w Szkole Podstawowej nr 8. To ta szkoła wspólnie z Fundacją PROGRESSUS była współorganizatorem Przeglądu. To z tej szkoły była najliczniejsza i bardzo zaangażowana reprezentacja. Podziękowania dla Dyrekcji szkoły za współpracę i współorganizację Przeglądu. Podziękowania dla pana Burmistrza Ryszarda Czuszke za docenienie Przeglądu swoją obecnością i wręczenie wyróżnionym nagród i wyróżnień. Podziękowania kierujemy do naszych nieocenionych akustyków; Pana Tomka i Pana Krzysztofa.

Wszystkim gorące podziękowania

Aleksandra Leja